Πρόγραμμα Μεταπτυχιακών Σπουδών στις
Χειρουργικές Επιστήμες

Nέα
28 Noε 2019
Νέες σελίδες υπενθύμισης συνθηματικού για φοιτητές και διδάσκοντες

27 Σεπτ 2019
Πίνακας επιτυχόντων 2019

2 Σεπτ 2019
Πρόγραμμα μαθηματών του ΠΜΣ

18 Ιουλ 2019
Aναρτήθηκε στη ΔΙΑΥΓΕΙΑ η προκήρυξη του ΠΜΣ για το έτος 2019-2020
το Π.Μ.Σ. εν συντομία
Χειρουργική ή Ορθοπεδική κατεύθυνση

Διάρκεια 2 ακαδημαϊκά εξάμηνα

25 φοιτητές κατ’ ανώτατο όριο

Διαλέξεις στην Ελληνική και την Αγγλική γλώσσα

Πρόγραμμα διαλέξεων


SSC101 - Αρχές των Χειρουργικών επιστημών
# τίτλος διάλεξης ημ/νία, ώρα διδάσκοντες

SSC102 - Γενική Τραυματολογία
# τίτλος διάλεξης ημ/νία, ώρα διδάσκοντες

SSC103 - Χειρουργικές Λοιμώξεις
# τίτλος διάλεξης ημ/νία, ώρα διδάσκοντες

SSC104 - Ερευνητική Μεθοδολογία - Βιοστατιστική
# τίτλος διάλεξης ημ/νία, ώρα διδάσκοντες
1 Ανασκόπηση βασικών εννοιών και μεθόδων Βιοστατιστικής
23/11/2019 12:00-14:00 Κριτσωτάκης Ε.
2 Σχεδιασμός μελετών παρατήρησης
30/11/2019 12:00-14:00 Κριτσωτάκης Ε.
3 Σχεδιασμός παρεμβατικών και πειραματικών μελετών
07/12/2019 12:00-14:00 Χλουβεράκης Γ.
4 Καθορισμός μεγέθους δείγματος και στατιστικής ισχύος μιας μελέτης
14/12/2019 10:00-12:00 Χλουβεράκης Γ.
5 Ανάλυση παλινδρόμησης (γραμμική και λογιστική)
21/12/2019 12:00-14:00 Κριτσωτάκης Ε.
6 Ανάλυση επιβίωσης και παλινδρόμηση Cox
11/01/2020 12:00-14:00 Κριτσωτάκης Ε.
7 Συστηματικές ανασκοπήσεις και μετα-αναλύσεις
18/01/2020 12:00-14:00 Κριτσωτάκης Ε., Καρακωνσταντής Σ.

SSC105 - Ειδική Τραυματολογία Ι
# τίτλος διάλεξης ημ/νία, ώρα διδάσκοντες
1 Κρανιοεγκεφαλικές κακώσεις
23/11/2019 14:00-16:00 Α. Βάκης
2 Τραύμα κεφαλής - τραχήλου
30/11/2019 14:00-16:00 Α. Καρατζάνης
3 Τραύμα θώρακα
07/12/2019 14:00-16:00 Μ. Κεφαλογιάννης
4 Θερμικό και χημικό τραύμα – πνιγμός, Τραύμα σε εγκύους – παιδιά - ηλικιωμένους
14/12/2019 14:00-16:00 Η. Αθανασάκης
5 Αγγειοχειρουργικό τραύμα
21/12/2019 14:00-16:00 X. Ιωάννου, N. Κοντοπόδης
6 Τραύμα νεφρών – ουρητήρων – κύστης
01/01/2020 12:00-14:00 Χ. Μαμουλάκης
7 Τραύμα κοιλίας, Damage control surgery
18/01/2020 14:00-16:00 Κ. Λασιθιωτάκης, Ε. Χρυσός

SSC106 - Ειδική Τραυματολογία II
# τίτλος διάλεξης ημ/νία, ώρα διδάσκοντες
1 Πολυτραυματισμός - Πέρα από το ATLS
23/11/2019 14:00-16:00 Θ. Τοσουνίδης
2 Ενδομυελικές ηλώσεις
30/11/2019 14:00-16:00 Κ. Τιλκερίδης
3 Αρχές και μέθοδοι οστεοσύνθεσης καταγμάτων
07/12/2019 14:00-16:00 Θ. Τοσουνίδης
4 Επιπλοκές καταγμάτων
14/12/2019 14:00-16:00 Β. Νικολάου
5 Η αντιμετώπιση των καταγμάτων στους ηλικιωμένους
21/12/2019 14:00-16:00 Θ. Τοσουνίδης, Σ. Παναγιωτάκης
6 Συστήματα αντιμετώπισης του τραύματος
11/01/2020 12:00-14:00 Θ. Τοσουνίδης
7 Κατάγματα σπονδυλικής στήλης
18/01/2020 14:00-04:00 Γ. Κοντάκης

SSC107 - Χειρουργική Ανατομία Μυοσκελετικού
# τίτλος διάλεξης ημ/νία, ώρα διδάσκοντες
1 Χειρ/κή ανατομία θωρακικού & κοιλιακού τοιχώματος
23/11/2019 10:00-12:00 Γ. Τσιαούσης
2 Χειρ/κή ανατομία σπονδυλικής στήλης
30/11/2019 10:00-12:00 Αρ. Ζιμπής
3 Χειρ/κή ανατομία ωμικής ζώνης & μασχαλιαίας κοιλότητας
07/12/2019 10:00-12:00 Γ. Κοντάκης
4 Χειρ/κή ανατομία αγκώνα, πηχεοκαρπικής& άκρας χείρας
14/12/2019 12:00-14:00 Ν. Αναστασόπουλος
5 Χειρ/κή ανατομία πυέλου & ισχίου
21/12/2019 10:00-12:00 Θ. Τοσουνίδης
6 Χειρ/κή ανατομία γόνατος & ιγνυακού βόθρου
11/01/2020 14:00-16:00 Κ. Νάτσης
7 Χειρ/κή ανατομία ποδοκνημικής άρθρωσης & άκρου ποδός
18/01/2020 10:00-12:00 Κ. Νάτσης

SSC108 - Χειρουργική Ανατομία Κοιλιάς
# τίτλος διάλεξης ημ/νία, ώρα διδάσκοντες
1 Κλινικήεμβρυολογία κοιλιάς
23/11/2019 10:00-12:00 Ι. Σιατίτσας
2 Χειρ/κή ανατομία οισοφάγου – επιπλόων – στομάχου
30/11/2019 10:00-12:00 Θ. Μαριόλης - Σαψάκος
3 Χειρ/κή ανατομία παχέος εντέρου &ορθοπρωκτικού σωλήνα
07/12/2019 10:00-12:00 Ν. Γούβας
4 Χειρ/κή ανατομία ήπατος – χοληφόρων – παγκρέατος
14/12/2019 12:00-14:00 Ι. Τσιαούσης
5 Απεικονιστική ανατομία κοιλιάς
21/12/2019 10:00-12:00 Α. Βάσιου
6 Η ανατομική βάση της αιμορραγίας ως επιπλοκής της γυναικολογικής χειρουργικής
11/01/2020 14:00-16:00 Ι. Τσιαούσης
7 Χειρ/κή ανατομία ο/π χώρου & προσθίου διαμερίσματος πυέλου
18/01/2020 12:00-12:00 Κ. Γυφτόπουλος

SSC201 - Η πολυδιάστατη προσέγγιση του χειρουργικού ασθενούς
# τίτλος διάλεξης ημ/νία, ώρα διδάσκοντες
1 Ο αναπνευστικός ασθενής πριν και μετά το χειρουργείο
22/02/2020 10:00-12:00 Σ. Σχίζα
2 Ο καρδιαγγειακός ασθενής πριν και μετά το χειρουργείο
29/02/2020 10:00-12:00 Μ. Μαρκέτου
3 Ο γηριατρικός ασθενής πριν και μετά το χειρουργείο
07/03/2020 10:00-12:00 Αλ. Ανδρέου
4 Ο μεταβολικός ασθενής πριν και μετά το χειρουργείο
14/03/2020 10:00-12:00 Θ. Φιλιππάτος
5 Ο αιματολογικός ασθενής πριν και μετά το χειρουργείο
21/03/2020 10:00-12:00 Χ. Ποντίκογλου
6 Γενικές αρχές Επεμβατικής Ακτινολογίας
28/03/2020 10:00-12:00 Μ. Γλυνός
7 Εμβολισμός σε οξείες αιμορραγίες
04/04/2020 10:00-12:00 Μ. Γλυνός

SSC202 - Εργαστήριο Κλινικών Δεξιοτήτων
# τίτλος διάλεξης ημ/νία, ώρα διδάσκοντες
1 Εκμάθηση διενέργειας κρικοθυρεοειδοτομής / τραχειοστομίας
22/02/2020 14:00-16:00 Η. Αθανασάκης
2 Εκμάθηση τοποθέτησης κεντρικής φλεβικής γραμμής (μηριαία φλέβα)
29/02/2020 14:00-16:00 Η. Αθανασάκης
3 Εκμάθηση τοποθέτησης ενδοτραχειακού σωλήνα (διασωλήνωση)
07/03/2020 14:00-16:00 Εμ. Λιλίτσης
4 Εκμάθηση τοποθέτησης κεντρικής φλεβικής γραμμής (υποκλείδιος φλέβα)
14/03/2020 14:00-16:00 Η. Αθανασάκης
5 Εκμάθηση τοποθέτησης θωρακικού σωλήνα (σωλήνας Bullau)
21/03/2020 14:00-16:00 Η. Αθανασάκης
6 Εκμάθηση τοποθέτησης αρτηριακής γραμμής -κεντρικής φλεβικής γραμμής (έσω σφιγίτιδα φλέβα)
28/03/2020 14:00-16:00 Β. Νύκταρη
7 Εκμάθηση διενέργειας διαγνωστικής περιτοναϊκής πλύσης (DPL)
04/04/2020 14:00-16:00 Η. Αθανασάκης

SSC203 - Γενική - Περιοχική Αναισθησία και Μετεγχειριτική Αναλγησία - Ανάνηψη
# τίτλος διάλεξης ημ/νία, ώρα διδάσκοντες

SSC204 - Ο Χειρουργικός Ασθενής στη ΜΕΘ_ΜΑΦ
# τίτλος διάλεξης ημ/νία, ώρα διδάσκοντες

SSC205 - Επαγγελματική Ανάπτυξη στις Χειρουργικές Επιστήμες
# τίτλος διάλεξης ημ/νία, ώρα διδάσκοντες

SSC206 - Εργαστήριο Απεικόνισης Κοιλιάς
# τίτλος διάλεξης ημ/νία, ώρα διδάσκοντες
1 Η βασική ακτινολογία στα επείγοντα
22/02/2020 12:00-14:00 Α. Καραντάνας
2 Oξεία κοιλία σε παιδιά και εφήβους
29/02/2020 12:00-14:00 Μ. Ραϊσάκη
3 Οξύ άλγος δεξιού υποχονδρίου και επιγαστρίου
07/03/2020 12:00-14:00 Χ. Φαφλιά
4 Τραυματικές κακώσεις άνω κοιλίας
14/03/2020 12:00-14:00 Μ. Κλώντζας
5 Aπεικονιστική σταδιοποίηση και μετά θεραπεία επανασταδιοποίηση του καρκίνου του ορθού
21/03/2020 12:00-14:00 Σ. Γκουρτσογιάννη
6 Φλεγμονώδεις νόσοι, ισχαιμία και νεοπλασίες του εντέρου
28/03/2020 12:00-14:00 Μ. Δασκαλογιαννάκη
7 Νεοπλασίες ήπατος/παγκρέατος
04/04/2020 12:00-14:00 Ε. Βασσάλου

SSC207 - Ελάχιστες Επεμβατικές Τεχνικές στην Ορθοπαιδική
# τίτλος διάλεξης ημ/νία, ώρα διδάσκοντες
1 Αρχές – διεγχειρητική ακτινοσκόπηση
22/02/2020 12:00-14:00 Θ. Τοσουνίδης
2 Τραύμα
29/02/2020 12:00-14:00 Θ. Τοσουνίδης
3 Σπονδυλική Στήλη
07/03/2020 12:00-14:00 Α. Χατζηπαύλου
4 Αρθροπλαστικές
14/03/2020 12:00-14:00 Β. Νικολάου
5 Αρθροσκοπήσεις
21/03/2020 12:00-14:00 Ν. Γαλάνης
6 Ποδοκνημική και άκρος πόδας
28/03/2020 12:00-14:00 Α. Μαυρογένης
7 Ογκολογία
04/04/2020 12:00-14:00 Α. Μαυρογένης

SSC208 - Κλινικο-παθολογοανατομικές συζητήσεις στην Ογκολογία της Κοιλιάς
# τίτλος διάλεξης ημ/νία, ώρα διδάσκοντες

ανάπτυξη από Kalohr, Ιατρική Σχολή, Ιούλιος 2019